Czym jest psychogenealogia? Wprowadzenie do metody

You are currently viewing Czym jest psychogenealogia? Wprowadzenie do metody
  • Post category:Artykuły

Nasi przodkowie żyją w nas. Mamy po nich rysy twarzy, kolor włosów, czasem talent lub poczucie humoru. Ale czy to wszystko? Nie. Naszym najważniejszym spadkiem są nie cechy fizyczne, a nieświadomy przekaz rodzinny, który ma zasadniczy wpływ na nasze losy – nasze zdrowie (lub jego załamanie), relacje, życiowe wybory, a nawet sukces materialny.

Dziedziną zajmującą się wpływem poprzednich pokoleń na losy potomków jest psychogenealogia.

Czy jest psychogenealogia?

Genealogia (grec. γενεά, genos – „ród” oraz λόγος, logos – „słowo”, „wiedza”, „prawo”) to badanie więzi rodzinnych między ludźmi na bazie zachodzącego między nimi pokrewieństwa i powinowactwa.

Psychogenealogia natomiast to połączenie dwóch słów: psyche – „dusza”, nasze życie psychiczne, emocjonalne i genos – „ród”, nasza tożsamość, nasze miejsce. Jako dziedzina nauki psychogenealogia koncentruje się na badaniu więzi rodzinnych i losów poprzednich pokoleń, które mają wpływ na naszą psychikę i na nasze życie. Zajmuje się przywracaniem pamięci dziedzictwa międzypokoleniowego poprzez badanie symptomów, powtórzeń, nietypowych reakcji etc. w powiązaniu z wiedzą o historii naszych przodków.

Ten nurt, wywodzący się z psychoanalizy, integruje w sobie wiele podejść terapeutycznych – od klasycznej psychoanalizy do systemowej terapii rodzin.

Odkrywanie nieświadomego przekazu

Psychogenealogia jako narzędzie terapeutyczne to przede wszystkim praca z nieświadomością – u jej podstaw leży przekonanie, że niektóre problemy emocjonalne, psychologiczne czy nawet fizyczne jednostki mogą być rezultatem nieświadomych procesów dziedziczenia emocji, doświadczeń, traum i wzorców rodzinnych. 

Psychogenealogia podkreśla znaczenie ukrytych zasad rządzących każdą rodziną – jej przekazów, mitów, lojalności. Oparta jest na szczegółowym prześledzeniu losów poszczególnych członków rodziny oraz relacji między nimi. Wskazuje na znaczenie nadawanych w rodzinie imion, niewypowiedzianych tajemnic, wykluczenia przodków czy nieodbytej żałoby.

Zgodnie ze słowami Anne Ancelin-Schützenberger, francuskiej psychoterapeutki, pionierki tej dziedziny i autorki bestsellerowych książek na temat psychogenealogii – „Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny” oraz „Psychogenealogia w praktyce”

To, co nie zostało przepracowane i przetrawione, a jedynie wyrażone w postaci niejasnych odczuć czy dolegliwości bez udziału naszej woli, przechodzi do następnego pokolenia.

Anne Ancelin-Schützenberger

Skarby ukryte w drzewie rodowym

Praca z drzewem rodowym pozwala zrozumieć, jak żyli i czym kierowali się nasi przodkowie oraz uświadomić sobie istnienie ukrytych lojalności czy powtórzeń w historii rodzinnej. Może także pomóc w domknięciu nieodbytej żałoby czy zamknięciu rozdziału dotyczącego przekazywania niewypowiedzianych traum z pokolenia na pokolenie.

Psychogenealogia wreszcie umożliwia lepsze zrozumienie nas samych, własnego życia. Dlaczego podążamy w takim, a nie innym kierunku, wiążemy się z takimi partnerami, a odrzucamy innych, powtarzamy – choć na poziomie świadomości wcale tego nie chcemy – te same schematy czy błędy.

A stąd już o krok do wyjścia poza rodzinne programy i wzięcia odpowiedzialności za własne życie.

Dodaj komentarz